Doç. Dr. Tamer SEYHAN Estetik Güzellik

Çalışma Saatleri : Pazartesiden cumaya - 09:00 - 18:00
  İletişim : 0553 235 6910 - 0532 335 3455

SCULPTRA İle Dolgu

Yüze yapılan estetik dolgularda genellikle iki amaç gözetilir. Yüzdeki ince çizgilerin giderilmesi veya yüze hacim kazandırmak. İnce çizgilerin giderilmesinde, Hyaluronik asit oldukça başarılı iken volüm eklemek için farklı alternatifler kullanılabilir. Bunlardan biri de Poly-L Lactik asittir. Sculptra adıyla anılan bu ürün, yüzün dudak dışındaki bölgelerinde, elmacık kemiği üzeri, yanak ve çene çevresinde kullanılır. Derin plana enjekte edilen bu ürün, birer ay arayla birden çok seansta uygulandığında, yüze yağ enjeksiyonlarının sağladığına benzer, ancak uzun etkili, kalıcı olmayan bir etki sağlar. İlk uygulamaları HIV pozitif olan hastalarda oluşan, yüz çöküntülerinin giderilmesinde yapılmış, elde edilen sonuçlar başarılı olunca, giderek estetik amaçlı uygulamaları artmıştır.

Gereksinime gore, her yüz yarısına yarım veya 1 flakon Sculptra uygulamadan 1 gün önce sulandırılarak hazırlanır ve enjekte edilir. Enjeksiyonlar derin planda, seri enjeksiyonlar halindedir. İlk bir kaç gün uygulama bölgesinde hassasiyet, kızarıklık, ve hafif morluk ve şişlikler olabilir. Enjeksiyonu takiben oluşan şişlik bir kaç gün sonra geçer. Ürünün yarattığı doku artışı daha sonra ve yavaş yavaş oluşur. İlk günlerde görülen sertliğin giderilmesinde, hafif masajların faydası vardır. Sculptra, bağışıklık sisteminde sorun olan hastalarda, gebelerde, kortizon kullananlarda kullanılmaz. Seans sayısı, istenilen volüm miktarına, uygulanacak kişinin doku özelliklerine gore değişir. Hafif olgularda, tek seans yeterli olurken, ağır olgularda 5 seansa kadar enjeksiyon gerekebilir.

RADIESSE İle Dolgu

Yüze yapılan dolgularda genellikle iki amaç gözetilir. Yüzdeki ince çizgilerin giderilmesi veya yüze hacim kazandırmak. Yağ enjeksiyonları dışında güvenle kullanılabilen dolguların ,uygulandıkları bölgelerde etki süresi genellikle çok uzun olmamaktadır. Bunun en önemli nedeni, güvenli ürünlerin vücutta metabolize edilebilen yapılardan oluşmasıdır. Sentetik , kalıcı partiküller içeren ürünler ise, daha uzun etkili olmalarına karşın, oluşturabildikleri alerji ve reaksiyonlar kullanımlarını ciddi oranda kısıtlamaktadır. Bu nedenle, hem güvenle kullanılabilecek, hemde daha uzun etkili ürünler için araştırmalar devam etmektedir.

Bu ürünlerden birisi de, Radiesse ile estetik dolgudur. Radiesse, hidroksiapatit adı verllen , aslında kemik yapısında yer alan bir maddenin, yumuşak dokularda kullanılabilen bir formudur. Yoğun ve büyük partiküllüdür. Yanak çizgisinde, elmacık kemiği ve çenede etkin bir şekilde kullanılabilir. Dudakta ve dudak çevresindeki ince çizgilerde kullanılmaz. Etkisi 18-24 ay kadardır. Derin plana uygulanır. Hafif kızarıklık ve hassasiyet yapabilir. Çok yüzeyel uygulanması durumunda, sertlik oluşturup ele gelebilir. Derin plana enjekte edilen bu ürün, birer ay arayla birden çok seansta uygulandığında, yüze yağ enjeksiyonlarının sağladığına benzer, ancak uzun etkili – kalıcı olmayan bir etki sağlar.